O nas

pasieka Gospodarstwo pasieczne COLMENA działa na terenie jednej z najpiękniejszych okolic naszego kraju : województwo warmińsko –mazurskie, okolice Olecka – stolicy „Mazur Garbatych”. Cisza, spokój, mnóstwo zieleni i nie skażona wielkim przemysłem przyroda. Jesteśmy przyjaźni środowisku i życzliwi wszystkim odwiedzającym nas pszczelarzom.

Z chęcią dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z pszczelarzami i sympatykami pszczelarstwa. A nade wszystko kochamy pszczoły – bez tego nie da się uprawiać naszego zawodu.
Jesteśmy aktywnie zaangażowani w zagadnienie ochrony pszczół – zwłaszcza rodzimych pszczół środkowoeuropejskich, które na drodze selekcji naturalnej przystosowały się do bytowania w trudnych warunkach klimatyczno – pożytkowych. Zależy nam, by wieloletnia praca dr Wandy Ostrowskiej nad poprawieniem walorów użytkowych miejscowych pszczół środkowoeuropejskich, przy zachowaniu ich cennych cech rasowych nie poszła w zapomnienie. Najbardziej uniwersalna pszczoła rasy kraińskiej skojarzona z pszczołą środkowoeuropejską daje oczekiwane przez pszczelarza efekty- dużo miodu, dobrą zimowlę i przystosowanie do trudnych warunków pożytkowych.

dscn1152 Podstawową gałęzią naszej działalności jest pasieka hodowlana.Jesteśmy pasieką działającą zaledwie kilka lat, ale posiadamy już prawie trzydziestoletnie doświadczenie w hodowli matek pszczelich (Placówka Instytutu Zootechniki w Krakowie –Pasieka Zarodowa w Siejniku u dr Wandy Ostrowskiej i Pasieka Hodowlana Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Olecku). Opracowaliśmy i prowadzimy program genetycznego doskonalenia pszczół kraińskich linii Wanda. Linia ta wywodzi się od pszczół kraińskich z renomowanych i uznanych krajowych pasiek hodowlanych oraz od niemieckiej populacji krainek z Instytutu Pszczelarskiego w Celle. Program został pozytywnie zaopiniowany przez prof. Wojciecha Skowronka z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa Oddział Pszczelnictwa w Puławach i przyjęty do realizacji przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie. Jesienią 2007 roku została otwarta księga Hodowlana dla naszej linii pszczół. Ciągle powiększająca się liczba stałych odbiorców matek pszczelich potwierdza słuszność naszej pracy hodowlanej.

Znajdujemy się na liście pasiek hodowlanych uprawnionych do sprzedaży matek pszczelich w ramach programu wsparcia pszczelarstwa.